Zeytin ağacına ilişkin mevcut en eski veri Ege Denizi’ndeki Santorini Adası’nda yapılan arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkarılan 39.000 yıllık zeytin yaprağı fosilleridir.
Kuzey Afrika’daki Sahra bölgesinde gerçekleştirilen arkeolojik araştırmalarda ise M.Ö. 12.000’e ait zeytin ağacı bulgularına rastlandı. İlk zeytin hasatının ne zaman ve hangi uygarlık tarafından yapıldığıysa bilinmemektedir. 
Tarih, zeytinyağı üretimine ilişkin en belirgin izlerin Akdeniz’in tam ortasındaki Girit Medeniyeti’ne, MÖ 4500 yıllarına dek uzandığını göstermektedir. Aslında zeytinyağı kültüründe Anadolu, coğrafya olarak hep vardır; ama ön planda görünen Ege’nin karşı yakasıdır.
Bunun sebebi, Homeros’un Batı Medeniyeti’ndeki tartışmasız ağırlığından ötürü zeytinyağı kültürünün merkezine sürekli olarak Antik Yunan’ın yerleştirilmesidir. Helen Medeniyeti’nin sadece Ege’nin karşı kıyısını değil Anadolu coğrafyasını da kapsadığı unutulur.  
Dr. Yağcı Zeytinyağları; Kaz Dağları’nın eteklerinde Ege’ye has rüzgarlar, çağlayan su pınarları ve bereketli topraklar ile beslenen, Ayvalık ve Edremit Körfezi yöresinin binlerce yıllık zeytin ağaçlarının ürünüdür.  
Dr. Yağcı Zeytinyağları; En nadide zeytinlerden seçilip, doğal yöntemlerle üst kalite ve aroma değerleri korunarak özenle üretilen seçkin sofraların, sosların, salataların ve yemeklerin aranılan lezzetidir. 
Dr. Yağcı zeytinyağlarını; üstün kalite ve doğal aroma değerlerini koruyarak sunmak için Ege’nin eşsiz kalitedeki zeytinlerini elle toplayıp; en etkili sonucu alabilmek adına toplama ve sıkma işlemlerini, ürünü bekletmeden hemen gerçekleştiriyoruz. 
Dr. Yağcı Zeytinyağlarını kalaylanmış tenekede hava ile temas etmeden, güneş ışığına maruz kalmadan ılık bir ortamda muhafaza ediyoruz ve gerçek kaliteyi sizlere sunuyoruz.
Sağlıklı ve güvenli koşullarda üretilmiş kaliteli zeytinyağımızın, daha ekonomik bir şekilde sunulup tüketilebilmesi için size doğrudan ulaşıyoruz.